Covid 19 Riskini Bilimp’le Kontrol Edin

Covid 19 Riskini Bilimp’le Kontrol Edin

13/10/2020
Tülay Akın

Bütünleşik Araçlar Yazılımı Bilimp, şirket ve kurumların “Covid-19 süreç ve risk yönetimi” için geliştirdiği yeni uygulamayı 8 Ekim 2020 tarihinde kullanıma sunuldu. Uygulamayı mevcut ve bundan sonraki tüm kullanıcılar ücretsiz olarak kullanabilecek.

Uygulama sayesinde özellikle işletmeler pandemi koşullarında hem çalışanlarının sağlığını korumak için önlemlerini önceden alma imkanına kavuşacak, hem de işletme üretim ve hizmet sürecini aksatmadan sürdürme imkanına kavuşmuş olacak.

Dünya’yı etkisine alan Covid-19 pandemisi tüm ülkelerde yaşamı, sosyal hayatı, üretimi ve ekonomik yapıları derinden etkilemeye devam ediyor. Dünyanın hemen her ülkesinde sağlık risklerini kontrol etmek ya da sınırlamak için kamu yönetimlerinin yanı sıra şirket ve kurumlar da özel önlemler almaya çalışıyor. Tüm bu çabalara rağmen “korona virüsün” bulaş etkisi ve yayılımı nedeniyle kontrol sağlamakta zorluk yaşanıyor.

YALNIZCA YÜKSEK ATEŞİ ÖLÇMEK YETERLİ DEĞİL

Sorunun çözümüne yardımcı olmak için araştırma ve geliştirmelere ağırlık veren Bilimp Yazılım, Bilimp ile entegre çalışan özel bir yazılımla Türkiye’de bir ilki başararak “Covid 19 Süreç ve Risk Yönetimi” uygulamasını geliştirdi.

Şirket ve kurumlar, Covid-19 riskini belirlemek için yaygın olarak çalışan ve ziyaretçilerin yüksek ateşini ölçmekle yetinirken; bu, riski önlemede yeterli olmuyor. Ayrıca yorgunluk, ishal, kas ve baş ağrısı, öksürük, nefes alma güçlüğü, tat ve koku alma duyularında azalma gibi başkaca hastalık belirtilerini de tespit etmek önem taşıyor.

TÜM RİSKLERİ BIRAKIN BİLİMP ALGORİTMASI ANALİZ ETSİN

Bunun yanı sıra, riski belirlemek için hastalık belirtileri dışındaki etkenleri de izlemek ve anlamak gerekiyor.

Market, kafe, okul, sağlık kuruluşu ve benzeri insan yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde çalışan aile bireyinin olması; ailede okula giden çocuğun olması; düğün, taziye, sinema, hastane ve benzeri kalabalık bir ortamda bulunmak; toplu taşıma araçları ile yolculuk; Covid 19 tanısı konan veya temaslı olan bir yakına sahip olmak gibi bilgi ve verilerin önceden bilinmesi riski anlama ve kontrol etmede büyük yararı bulunuyor. Kurumların bu veri akışını kontrol etmekte zorluk yaşaması nedeniyle Bilimp Yazılım, “Covid 19 Süreç ve Risk Yönetimi” uygulamasını geliştirdi.

COVID 19 İLE MÜCADELEDE BİLİMP KULLANIN

Bilimp, web ve mobil uygulamaları sayesinde tüm lokasyonlardaki beyaz ve mavi yaka çalışanlara hızlıca ulaşmaya imkan tanıyor. Bilimp’in risk algoritmaları içeren yazılımı hastalık belirtisi ve risk durumunu belirlenmeyi ve salgınla mücadeleyi kolaylaştırıyor.

Bilimp içindeki Covid 19 Risk Yönetimi uygulaması içinde 15 soruluk değerlendirme soruları bulunuyor. Kurum isterse bu soruları özelleştirerek artırabiliyor ya da çıkartabiliyor. Her bir sorunun uygulanma periyodu ve hedef kitlesi departman veya grup özelinde belirlenebiliyor. Zaman, bir gün, haftalık gibi periyotlarla ayarlanabiliyor. Vücut sıcaklığı ölçümleri manuel veya opsiyonel olarak otomatik alınabiliyor. Böylece, algoritma hastalık riski veya belirtisi olan çalışanları önceden ve hızlı tespit ederek erken önlem alınmasını sağlıyor ve yayılım riskini azaltıyor.

ZİYARETÇİ RİSKLERİNİ YÖNETİN

Bilimp Covid 19 Risk Yönetimi yalnızca çalışanları değil, şirket ya da kurumu ziyaret edenleri de izlemeyi ve anlamayı sağlıyor. Aynı sistem ziyaretçiler için de gerçekleştiriliyor. Ayrıca ziyaretçilere bilgilendirme Biri ve SMS üzerinden gerçekleştiriliyor. Ziyaretçiler için bir kare kod kullanılarak kuruma temassız girişleri sağlananıyor.

COVID-19 ÇALIŞAN EĞİTİMİ

Birçok işletme ve kurum gerek yasal yükümlülükler gerekse çalışanlarını bilinçlendirmek için belirli periyotlarla Covid 19 ile ilgili bilgilendirme yapıyor. Kurumlar çevrimiçi eğitimlerini de Bilimp üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bilimp, eğitimleri belirli periyotlarda otomatik tekrarlayabiliyor. Çalışanlardan katılım teyitleri alıyor, eğitimi almayan çalışanları ve yöneticileri uyarıyor.

Bütün ülkeler insan sağlığını korumayla iş ve sosyal yaşamın zorunlulukları arasında bir denge kurmaya ve sürdürülebilirliği oluşturmaya çalışırken, bunu sağlayabilmenin tek yolu riskleri öngörebilmek ve önlemleri zamanında alabilmekten geçiyor.

Bilimp’in geliştirdiği teknoloji bu anlamda etkili bir çözüm sunuyor. Bilimp ile işletme ve kurumlar çalışanlarının sağlığına verdikleri değeri göstermiş olurken, aynı zamanda sağlıklı bir iş ortamını koruyarak, kesintisiz bir iş akışını sağlayabileceklerr. 6331 Sayılı yasaya da uyumlu hale gelecekler.

Bilimp, “Covid 19 Süreç ve Risk Yönetimi” uygulamasını 8 Ekim 2020 tarihinden itibaren mevcut ve bundan sonraki kullanıcılar ücretsiz olarak kullanabilecek.

Sosyal medyada paylaşın
© 2023 Bilimp Tüm Hakları Saklıdır. | Tel: +(90) 850 222 27 46 | E-posta: info@bilimp.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram