Zaman Optimizasyon ve IT Envanter Yazılımı

Zaman Optimizasyon ve IT Envanter Yazılımı

28/07/2022
İsmail Bayındır

Windows uyumlu masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlarda arka planda çalışarak, bilgisayarın açık kaldığı sürece donanım, yazılım ve aktivite bilgilerini istatistiksel olarak toplayan bir Bilimp aracıdır.

Neden BiTime

Birçok işletme zamanlarının çoğunu bilgisayar başında geçiren çalışanlardan oluşuyor. Gün geçtikçe bu süreler bilgisayar lehine artıyor. Bu iyi bir gelişme gibi görünse de bilgisayar başında yalnız değiliz. Bir kütüphanede sessizlik içinde yapılan konsantre çalışma ortamı maalesef bilgisayar çalışanları için sağlanamıyor. Bunun bir dizi nedeni var; uygun ortamın sağlanmaması, ofis hareketliliği, çalan telefonlar, gelen epostalar, sosyal medya uygulamalarının ise tam bir dikkat dağıtma merkezi gibi çalışıyor olması. Tüm bunların arasında düzgün bir iş planı yapmak, öncelik belirlemek, öz disiplin gibi hayatın diğer gerçekleri peşimizi bırakmıyor.

Peki biri bize bu kadar çok güçlüğün içinde kaybettiğimiz zamanı raporlarsa;

  • Konsantrasyon dağıtıcı bileşenlerin etkisini azaltırız
  • Zaman yönetimi için nereye odaklanacağımızı anlarız
  • İş yükü dağılımı konusundaki adaletsizliğin önüne geçebiliriz.
  • Projelere ayrıldığımız gerçek zamanı ölçüp, maliyet hesabı yapabiliriz.

Yazılım ve Donanım Bileşenleri

Bilgisayarlaşma oranı işletmelerde gün geçtikçe artıyor ve işletmelerin giderinde hatırı sayılır bir bütçeyi IT harcamalarına ayırmak zorunda olduklarını gösteriyor.

BiTime donanım ve yüklü uygulamaların envanterini otomatik olarak toplar ve envanter kayıtlarını oluşturur. Bir değişiklik olduğunda IT sorumlusuna iletir. Bu durum bakım ve satın alma işlemlerinde büyük kolaylık sağlar.

Yazılım envanteri çıkartmak IT sorumlularının işlerini oldukça kolaylaştırır ancak yazılım satın alma operasyonları için yeterli bilgiyi üretmez. BiTime Davranışsal Patern adını verdiğimiz sezgisel bir algoritmaya sahiptir. Bu teknoloji yazılımların kurulu olup olmadığından ziyade kullanıp kullanılmadığını algılar. Yazılımın düzenleme amaçlı mı sadece görüntüleme amaçlı mı kullanıldığını ayırarak, nitelikli bir veri toplar. Bu sayede yazılımların ne kadar efektif kullanıldığı bilgisini üretir.

  • Tüm donanımların envanterini oluşturur ve değişiklikleri izler.
  • Kurulu işletim sistemi ve diğer uygulamaların envanterini oluşturur.
  • Yazılımların düzenleme için ne kadar, görüntüleme amaçlı ne kadar kullanıldığını kullanıcı bazlı raporlar.

Nasıl Çalışır

BiTime işletme tipine göre tercih edilebilecek 3 çalışma moduna sahiptir. Bilgisayarlarda 2 tip uygulama ile etkileşim kurarız. Tarayıcı temelli uygulamalar ve kurulum gerektiren masaüstü uygulamalar. BiTime her ikisi için de kullanım bilgisini ayırt edebilir.

  1. Donanım ve yazılım envanter bilgisi toplama
  2. Yazılım kullanımı istatistikleri toplama
  3. Dosya ismi ve tab ismi ile birlikte bu uygulamaların hangi iş için kullanıldığı detaylı çalışma kaydı toplama

Ön tanımlı kurulum birinci mod ile çalışır. Diğer iki mod ise istenirse kullanıcı bazlı devreye alınır.

Sosyal medyada paylaşın
© 2023 Bilimp Tüm Hakları Saklıdır. | Tel: +(90) 850 222 27 46 | E-posta: info@bilimp.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram