CAE Solutions, Bilimp’le Ar-Ge süreçlerindeki verimini artırdı

CAE Solutions, Bilimp’le Ar-Ge süreçlerindeki verimini artırdı

06/11/2019
Tülay Akın

Savunma sanayi, otomotiv sanayi, raylı sistemler ve makine imalat sanayi gibi önemli ve hassas sektörlere yönelik Ar-Ge, tasarım, özel makine imalatı, test ve veri toplama hizmeti sunan CAE Solutions, Bilimp teknolojisi ile iş süreçlerindeki hız, güvenlik ve verimlilik oranlarını önemli ölçüde artırdı.

Özellikle Bilimp Ar-Ge Modülünün proje ve performans yönetiminde çok ciddi katkısı olduğunu aktaran CAE Solutions Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Oka, Bilimp’in iş süreçlerinde yarattığı katma değerle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Bilimp tercih etmenizdeki en önemli etkenler neler oldu?

Bilimp’i bizim için cazip kılan önemli yönler oldu ama sanırım bunlar içinde en cezbedici yönü bulut altyapısını kullanarak kolay kullanım imkanı sunması oldu. İş sürecimize dönük birçok aracı tek bir platform üzerinden sunması, organizasyon içinde kolay iletişim kurmamızı, kolay doküman takibi yapmamızı, görevleri daha verimli takip etmemizi sağladı. Ayrıca veri güvenliğimizin korunması için kullandığı altyapı ve teknoloji de kararımızda etkili oldu.

Bilimp, organizasyonunuzda nasıl bir kolaylık sağladı?

Şirket olarak savunma sanayi, otomotiv sanayi, raylı sistemler ve makine imalat sanayi gibi önemli ve hassas sektörlere dönük işler yapıyor, projeler yürütüyoruz. Önemli mühendislik çalışmaları yapıyor, teknolojiler geliştiriyoruz. İletişim, belge ve süreç yönetimine dönük birçok aracını etkin kullanmamızın yanı sıra özellikle Bilimp içerisindeki Ar-Ge Yönetimi Uygulamasından çok ciddi oranda yararlanıyoruz.

Bilimp ile Ar-Ge merkezi faaliyetlerimizi, performansımızı, yasal gerekliliklere uygun biçimde proje desteklerini kolay içimde takip edebiliyoruz. Hızlı raporlama yapabilmek bizim için büyük kolaylık sağlıyor. Bilimp’in bu yönünün açıkçası bizim için çok kritik bir rol oynadığını, bizim süreçlerimiz açısından ciddi bir işlevsellik sağladığını, ekibimize zaman ve verimlilik kazandırdığını söyleyebilirim. Tüm Ar-Ge çalışmalarımızı tek bir platform üzerinden, her yerden kolayca takip etmenin bize çok büyük katma değer yarattığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Organizasyonunuzda en çok Bilimp’in hangi araç ve fonksiyonlarının iş sürecinizi kolaylaştırdığını düşünüyorsunuz?

Kuşkusuz bizim işimizin doğası gereği en çok yararlandığımız Bilimp’in “AR GE modülü” oldu. Bu sayede proje takiplerimiz çok kolaylaştı. Ar-Ge Modülü ile ilgili kontroller sırasında istenilen dataya sorunsuzca ulaşabiliyoruz.

Bilimp iş sürecinizde nasıl bir “verimlilik” değişimine katkı sundu?

Öncelikle hatalı adam ay oranı hesaplanmasının önüne geçtik. Bilimp içinde sunulan araçlar sayesinde proje gerçek maliyetlerini doğru ve hızlı şekilde çıkartabiliyoruz. Alt kırılımları ile de hangi aşamada hangi maliyetlerin çıktığını görüp planlamamızı buna göre yapabiliyoruz.

Maliyet/Fayda penceresinden baktığınızda Bilimp’in alternatiflere göre işletmenize/markanıza nasıl avantaj sağladığını düşünüyorsunuz?

Açıkçası bir işletmenin iş sürecinde ihtiyaç duyduğu birçok aracı tek bir platform üzerinden sağlaması, bu kadar işlevsel bir yazılımın ortaya çıkmış olması kanaatimce işletmeler için büyük avantaj. Bugüne kadar ayrı ayrı kullandığımız araçların bize maliyetiyle karşılaştırdığımızda da rakiplerine göre büyük bir fiyat avantajı sunuyor olması bizim için önemli bir avantaj. Hem maliyeti düşürüp, hem de verimliliği artırmayı kim istemez. Ayrıca ekibin istenildiğinde bize özel yazılım adapte edebiliyor olması da büyük avantaj sağladı.

Bilimp’in, markanızın “dijital dönüşüm” sürecine katkı sağladığını düşünüyor musunuz?

Elbette. Özellikle bulut ortamında kullanmayı tercih ettiğimiz için bu süreçteki yatırım maliyetlerine de katlanmak zorunda kalmadık. Yine bulut altyapısı ve mobil teknoloji altyapısı sayesinde bilgiye hızlı erişim sağladığımız için basılı dokuman tutmamıza gerek kalmadı. Gerektiğinde Bilimp üzerinden hızlıca görüntüleyebiliyor ve raporunu da alabiliyoruz.

Sosyal medyada paylaşın
© 2023 Bilimp Tüm Hakları Saklıdır. | Tel: +(90) 850 222 27 46 | E-posta: info@bilimp.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram