Hata! SQLSTATE[42S22]: Column not found: 1054 Unknown column 'language-' in 'field list'
Bilimp Yönetim Bilgi Sistemi

İşlem Rehberi

ÜYE OLMA İŞLEMLERİ

ÜYE OLMA LİNKİNE TIKLANMASI
Bilimp.com'a üye olmak için www.shop.bilimp.com ana sayfamızın üst bölümünde yer alan "ÜYE OL" seçeneğini tıklayın.

ÜYELİK FORMUNUN DOLDURULMASI
Açılan "Ücretsiz Üyelik" sayfasında Ad, Soyad, Cinsiyet, Doğum Yılı, E-posta ve/veya Mobil Cep Telefonu Numarası bilgilerini eksiksiz doldurun.

Belirlediğiniz şifreyi ilgili alana girin. Bundan sonraki üye girişlerinizde, bu şifreyi ve e-postanızı girmeniz gerekecektir.

Üye girişleri e-posta veya kullanıcı adı ve şifre ile yapıldığından, e-posta adresinizi girmediğiniz taktirde, üyeliğiniz gerçekleşmeyecektir.

"Üyelik Sözleşmesini okudum, onaylıyorum." kutucuğunu işaretleyip, "Üyeliği Tamamla" butonuna tıklayarak üye olabilirsiniz.

Bilimp gizlilik politikası, kişisel verilerin kullanım - işlenmesi ve tarafınıza ticari elektronik iletiler gönderilmesi için izin veriyorsanız, ilgili kutucuğu işaretleyebilir siniz. Belirtilen ifadeyi tıkladığınızda, içeriğini görebilirsiniz. Daha sonra, ticari elektronik ileti gönderilmesini istemediğiniz durumda, tarafınıza yollanan iletilerde belirtilen ilgili işlemi yapabilirsiniz. (Kanunen gönderilmesi mümkün/gereken iletiler devam eder.) Bu konudaki bilgilere, sayfanın sol tarafında yer alan menüden "Gizlilik Kuralları"na tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Shop.Bilimp.com’a üyelik işlemleriniz sırasında herhangi bir hata mesajı almanız durumunda "geri al" tuşuna basabilirsiniz. Bu hata yinelenirse, alınan hata mesajı ve çözümü hakkında bilgi almak için +90 850 222 27 46 veya info@bilinp.com'dan bizlere ulaşabilirsiniz.

Üyelik bilgilerinizi değiştirmek istediğiniz zaman ana sayfamızın üst bölümünde yer alan "GİRİŞ YAP" seçeneğini tıklayın. Sol bölümdeki kullanıcı adınız olan e-posta veya kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptığınız zaman, ana sayfamızın üst bölümünde "HESABIM" menüsünde yer alan "Üyelik Bilgileri" bölümünden değiştirebilirsiniz.

ÜYE GİRİŞ İŞLEMLERİ

ÜYE GİRİŞİ YAPILMASI
www.shop.bilimp.com adresine girin ve üst tarafında bulunan "Üye Girişi" linkine tıklayın.

Açılan sayfada, üyeliğinizi oluştururken kullandığınız e-posta adresinizi ve belirlediğiniz şifrenizi girip, "Giriş Yap" butonuna basın.

Shop.Bilimp.com’a üye girişi yaparken herhangi bir hata mesajı almanız durumunda “geri al” tuşuna basabilirsiniz. Bu hata yinelenirse, alınan hata mesajı ve çözümü hakkında bilgi almak için 7/24 Müşteri Hizmetlerimizden (0850 222 3090) bize ulaşabilirsiniz.

ÜYELİK ŞİFRESİNİN UNUTULMASI VE TEKRAR TALEP EDİLMESİ
Eğer şifrenizi unuttuysanız "Şifremi Unuttum" linkine tıklayın. E-posta alanına üyeliğinizi oluştururken kullandığınız e-posta adresinizi girin ve "Gönder" butonuna basın. Şifreniz size e-posta ile bildirilecektir. Güvenliğiniz için aşağıdaki bölümde belirtilen işlemleri yaparak değiştirebilirsiniz.

Profil Bilgilerinin Görüntülenmesi ve/ya Değişiklik Yapılması
Ana sayfamızdan sağ üst köşede yer alan isminizin yanındaki "Hesabım" yanında yer alan oka tıklayarak, profilinizi, verdiğiniz siparişlerinizi, yaptığınız iadeleri, sahip olduğunuz hediye çeklerini görüntüleyebilirsiniz.

"Üyelik Bilgilerim" sekmesinden, e-posta adresinizi, mobil cep telefonu numaranızı ve "Şifremi Değiştir" sekmesinden, şifrenizi güncelleyebilirsiniz.

"Adreslerim" sekmesinden yeni adres bilgisi girebilir veya girdiğiniz adresleri düzenleyebilirsiniz.

"Siparişlerim"sekmesinden siparişlerinizin sipariş tarihini, sipariş numarasını, tutarını ve durumunu görüntüleyebilir; Siparişinizin detaylı incelemek için "Detay" tıkladığınız zaman, ürünün fotoğrafı, teslimat ve fatura adresi gibi detaylara ulaşabilirsiniz.

ÜRÜN SATIN ALMA-MESAFELİ SÖZLEŞME İŞLEMLERİ

ÜYELİKSİZ ALIŞVERİŞ YAPILMASI
www.shop.bilimp.com'a üye olmadan alışveriş yapabilirsiniz.

SEPETE ÜRÜN EKLENMESİ
Alışveriş yaparken seçtiğiniz ürünleri ve diğer tercihlerinizi yaparak, sepet iconu veya "Sepete Ekle" butonu ile ekleyebilirsiniz.

ALIŞVERİŞ SEPETİNE GİDİLMESİ
Sepetinize ürün eklediğinizde; "Alışverişe Devam Et" ve "Sepete Git" butonlarını içeren bir mesaj kutusu açılır. Alışverişe devam etmek istiyorsanız; "Alışverişe Devam Et" butonuna tıklayarak, alışverişinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Farklı bir ürün daha sepetinize eklemeyip, direkt satın alma yapmak istiyorsanız, "Sepetime Git" butonuna tıklayarak sepetinize gidebilirsiniz.

ALIŞVERİŞ  SEPETİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI
Sepetiniz sayfasında adet kısmından ürününüzün adetini değiştirebilir, ürününüzün KDV dahil toplam tutarını ve teslimat masraflarını görebilir veya sepetinizdeki ürün adetlerini değiştirebilirsiniz. Ürün değişimi veya iptali yapmak istiyorsanız sepetin sağ bölümünde yer alan "Sil" basarak yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ  SEPETİNİZDEKİ ÜRÜNLERİN SATIN ALINMASI
Sepet sayfasının ilk aşamasında sepetinizdeki ürünleri görüntüleyebilirsiniz.

"Alışverişi Tamamla" butonuna tıkladığınız zaman, "Teslimat Bilgileri" ve "Fatura Adresi" sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bilimp.com'a üye olmadan da alışveriş yapabileceğiniz gibi, Bilimp.com'a üye olmak için www.shop.bilimp.com ana sayfamızın üst bölümünde yer alan "Üye Ol" seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Teslimatı yapacak kargo firmasının bulunduğunuz yerde şubesi olmadığı takdirde Ürün'ün bildireceğimiz yakın bir diğer şubesinden teslim alınması gerekmektedir.

ÜRÜNLERİN TESLİMAT VE/VEYA FATURA ADRESİNİN OLUŞTURULMASI
"Teslimat Bilgileri" ve "Fatura Adresi" sayfasında, siparişiniz adresinize teslim edilmesini istiyorsanız, adres bilgilerinizi girerek kaydetmelisiniz.

Faturanızdaki adresin farklı olmasını istiyorsanız, "Adres Ekle" butonuna tıklayarak fatura adresini giriniz.

Teslimat adresi ve fatura adresi için ilgili kutuları tıklayınız. Siparişinizin faturasının doğru kesilebilmesi ve teslimatta problem yaşanmaması için fatura bilgilerinizin ve teslimat bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olunuz.

Teslimat adresi ve fatura adresi bilgilerinizi oluşturduktan sonra "Devam Et" butonuna tıklayarak "Ödeme" sayfasına gelebilirsiniz.

Teslimat adresi veya fatura adres bilgilerinizde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, adres başlığının yanında yer alan “Düzenle” butonuna basarak değişiklik yapabilir ya da “Sil” butonu ile adresinizi silip, “yeni adres ekle” butonu ile tekrar yeni adres ekleyebilirsiniz.

ÖDEME BİLGİLERİNİN SİTEYE GİRİLMESİ
Verilen siparişin onaylanması aşamasında ve ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, vergi ve teslimat masrafları da dahil olmak üzere ödeyeceğiniz toplam bedel ekranın altında “Taksit Seçenekleri”nde yer almaktadır. Yaptığınız alışveriş tutarına ve sitede alışverişiniz esnasında varolan kampanyalara göre kargo bedeli değişiklik gösterebilir.
Alışverişinizde kullanmak istediğiniz ödeme tipini (Kredi Kartı vey Havale) sayfanın altından seçerek ve gerekli ödeme bilgileri doldurarak "Devam Et" butonuna tıklayarak "Sipariş Listesi" adımına geçebilirsiniz. Kapıda Ödeme sçeneği bulunmamaktadır.

Bu işlem sırasında yanlış bilgi girmeniz halinde ekranda gösterilecek işlemleri yaparak düzeltebilirsiniz. Ödeme işleminin tamalanmasından sonra farkettiğiniz bilgi girişi hataları için Müşteri Hizmetlerimiz ile 0850 222 27 46 telefondan irtibata geçebilirsiniz.

Tarafınızdan Bilim.com’ya girilen bilgilerin ve işlemlerin güvenliği için gerekli önlemler, Bilimp tarafındaki sistem altyapısında, bilgi ve işlemin mahiyetine göre günümüz teknik imkanları ölçüsünde Bilimp ve/veya ilgili ödeme-tahsilat kuruluşunca alınmıştır. Bununla beraber, söz konusu bilgiler sizin cihazından girildiğinden sizin tarafında korunmaları ve ilgisiz kişilerce erişilememesi için, virüs ve benzeri zararlı uygulamalara ilişkin olanlar dahil, gerekli tedbirlerin alınması sorumluluğu tarafınıza aittir.

SİPARİŞİN ÖZETİ VE BİLGİLENDİRMELER - SÖZLEŞMENİN GÖRÜLMESİ - KABULÜ İLE SİPARİŞİN ONAYLANMASI VE MESAFELİ SATIŞIN TAMAMLANMASI
Siparişiniz tamamlanmadan önce girdiğiniz verilerin-bilgilerin doğruluğunu kontrol edebilmeniz amacıyla sipariş özetiniz ekrana yansıyacaktır. Bu aşamada, siparişin tamamlanmasından önce, iptal butonunu kullanarak siparişinizi iptal edebilir ve isterseniz üst bölümden sepetin istediğiniz aşamasına tıklayarak o aşamaya tekrar gidebilir ve değişiklik yapabilirsiniz.

"Sipariş Özeti" sayfasında fatura ve teslimat adresleri, sepetinizdeki ürünler ve miktarı, ödeme seçeneğinizin ve bilgilerinin doğrulunu kontrol etmeniz; ekranda göreceğiniz Ön Bilgilendirme Koşulları'nı, Diğer Ön Bilgilendirme Koşulları'nı ve Mesafeli Satış Sözleşmesi'ni okuyarak onaylamanız (kabulünüz) gerekmektedir. Metinlerin tamamını sayfaları aşağıya kaydırarak görebilirsiniz.

Ön Bilgilendirme Koşulları'nı, Diğer Ön Bilgilendirme Koşulları'nı ve Mesafeli Satış Sözleşmesi'ni onaylamak için "Sipariş Özeti" sayfasının sağ tarafında yer alan onay kutucuğunu işaretleyerek "Siparişi Tamamla" butonuna basabilirsiniz ve basmanız gereklidir. Bu butona bastığınızda aşağıdaki Siparişin Tamamlanması aşamasına geçmiş olacaksınız.

Sitemizden alışveriş yaptığınızda, onaylayarak kabulünüzden sonra Mesafeli Sözleşme ve Bilgilendirmeleri ile sipariş özetinizi üyelik bilgilerinde belirttiğiniz e-posta (mail) adresinize göndereceğimizden bunları cihazına kaydedip saklayarak her zaman erişebilirsiniz. Sözleşmenizin "formatı", ilgili yasalar çerçevesinde ve azami üç yıl süre ile Şirketimiz nezdinde yer alan sistemlerde muhafaza edileceklerdir. Satış tamamlandıktan sonra internet sitemiz üzerinden bilgileriniz girilmiş mesafeli satış sözleşmesine ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Bu aşamada ve sayfada, sipariş verdiğiniz ve sayfada gösterilen Ürün(ler)'in bedeli ve masraflarının seçtiğiniz ödeme yöntemi ile tarafından tahsil olunacağı bilgisi de yer alır..

Ödeme bilgilerinizi girerken oluşabilecek hataları ekranda gösterilen işlemleri yaparak gidermeniz mümkündür.

SİPARİŞİN VE ÖDEMENİN TAMAMLANMASI
Ödeme için bilgilerinizi doğru girdiğinizde ve yukarıda belirtildiği gibi Siparişi Tamamla butonuna bastığınızda, ödeme-tahsilat işlemi sistemde gerçekleşmiş ise (bilahare kapıda ödeme vb.lerinde fiilen gerçekleştiği anlamına gelmez), siparişinizin tamamlandığını belirten bir sayfa karşınıza gelecektir. Bu sayfada sipariş numaranız bulunmaktadır. (Yukarıda belirtildiği gibi siparişiniz ile ilgili bilgiler ve alındığı teyidi, mesafeli sözleşme bilgilendirmeleri-sözleşmesi ile birlikte e-posta adresinize de gönderilmektedir).

"Siparişi Tamamla" butonuna bastığınızda; banka/ilgili kuruluş tarafından 3D olarak cep telefonunuza sipariş tutarınızla ilgili olarak şifre gönderilecektir. 3D Banka ekranıda girmeniz gereken şifre ilgili süre rinden ulaşılamaz ise siparişiniz güvenlik amacı ile iptal edebilmektedir. Siparişinize banka vd. ödeme-tahsilat kuruluşu tarafından onayı için; bankanız/kuruluşda ve sitemizde kayıtlı kişisel iletişim bilgilerinizin güncellenmiş olması gerekmektedir.

Bu şekilde müşteriye ayrıca ulaşma ve onay alınması işlemi Bilimp veya ilgili banka/kuruluş tarafından gerekli görüldüğünde ve istisnalar yapılabilecek bir işlem olup her ödeme-tahsilat işlemi öncesinde bu prosedürün uygulanması sözkonusu değildir ve uygulanmamış olmasından ötürü Bilimp ve ilgili bankalar/kuruluşlar herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

Ödeme işleminin tamalanmasından sonra farkettiğiniz bilgi girişi hatları için Müşteri Hizmetlerimiz ile 0850 222 27 46 veya info@bilimp.com'dan irtibata geçebilirsiniz.

GENEL OLARAK HATALARIN DÜZELTİLMESİ
E-ticaret sitemizden sipariş konusu mal/hizmetlerin ("Ürün/Ürünler") siz değerli üyemiz-müşterimiz tarafından (mobil cihazınızdaki uygulama üzerinden yapılanlar da dahil olmak üzere) satın alınması ve böylece sipariş-Sözleşme' nin yapılması ile ilgili teknik aşama-adımlar, keza bilgi girişleriniz sırasındaki hataların belirlenmesine-düzeltilmesine ilişkin teknik araçlar buraya kadarki işlem adımlarının yanı sıra alışverişinizin ilgili sayfalarında (aşamalarında) karşınıza çıkan uyarı mesajları doğrultusunda işlem yapma imkanı verilerek belirtilmiştir.

Siparişiniz ile ilgili bir bilgi (veri) girişinde hata söz konusu ise yukarıda anlatılan ve mahiyetine göre bazı aşamalarda ekranda görebileceğiniz ilgili uyarı mesajı doğrultusunda işlem ile düzelterek devam edilebilmekte olup, ödeme bilgilerinizi girerken oluşabilecek hataları aynı şekilde gidermeniz mümkündür. Ödeme işleminin tamamlanmasından sonra farkettiğiniz bilgi girişi hatları için Müşteri Hizmetlerimiz ile +90 850 222 27 46 veya info@bilimp.com telefondan irtibata geçebilirsiniz.
serviceGÜVENLİ ALIŞVERİŞAlışverişlerinizi güvenli yapabilirsiniz
service30 GÜN GERİ İADETüm ürünlerin 30 gün içinde geri iadesi
serviceÜCRETSİZ KARGOTüm alış-verişlerinizde ücretsiz kargo fırsatı
serviceÖDEME SEÇENEKLERİ7 Banka kartı ile 9 aya kadar taksit imkanı

Hediye Çeki


Kullan